contact@poezio.eu
Kontakt

Eyetracking a strona www

Eyetracking w wolnym rozumieniu odnosi się do czynności związaniem ze śledzeniem ruchu gałek ocznych. To badanie, którego celem jest sprawdzenie tego, jak dany obiekt, produkt, reklamę widzi człowiek. Dosłownie, co rzuca mu się na początku w oczy, na czym się skupia, co widzi. Ruch gałek ocznych rejestruje kamera.

Badanie to coraz częściej wykorzystywane jest w branży reklamowej, marketingowej w celu poprawienia jakości. Dzięki tak przeprowadzonemu badaniu można łatwo sprawdzić, czy na przykład nasza strona internetowa jest poprawnie zaprojektowana. W praktyce oznacza to otrzymanie informacji zwrotnej na temat tego, czy użytkownik zwraca uwagę na to, na co byśmy chcieli. Jeśli nie, to jest to wartościowa informacja zwrotna, dzięki której wiadomo, co należy zmienić, przestawić, dodatkowo zaakcentować.

Badanie takie przeprowadzane są nie od dziś. Po analizie wyników niektórych badań można dojść do pewnych wniosków. Użytkownicy bardziej skupiają się na lewej stronie ekranu w przypadku stron internetowych i to od niej zaczynają portal przeglądać. Z prawej strony na wielu portalach umiejscawiane są reklamy, stąd większe uwielbienie dla strony lewe. Warto tą cenną informację wziąć pod uwagę projektując swoją stronę www.