Fenomen znanych marek spożywczych – idź w ich ślady

Potężne koncerny spożywcze – czy to cukiernicze, czy jakiekolwiek inne, stanowią poważną konkurencję dla małych, rodzinnych przedsiębiorstw. Ciągle można słyszeć o bankructwie takich marek a wszystko przez to, że przedsiębiorcy często nie potrafią dostrzec w swoich konkurentach pewnego potencjału, z którego można czerpać dla siebie liczne korzyści. Eksperci zauważają, że fenomen znanych, ogólnopolskich marek spożywczych tkwi najczęściej w silnej strategii reklamowej. Odpowiednia promocja potrafi wyciągnąć z finansowej ruiny każdą firmę.

Jak więc wypromować swoją małą, lokalną cukiernię lub restaurację w dobie potężnej konkurencyjności?

Nie trzeba w tym miejscu prawdopodobnie wspominać o jakości i smaku, ponieważ wiadome jest, że w tej branży właśnie one są podstawą. Klienci są dziś coraz bardziej wymagający – podróżują, poznają nowe kuchnie i chcą to samo znaleźć w Polsce. Nic więc dziwnego, że tak wysoko stawiają poprzeczkę.

Istnieje jednak jeszcze kilka innych czynników, na które należy zwracać dużą uwagę. Przede wszystkim mowa tu o:

Opakowaniach – niewiele osób zdaje sobie sprawę jak potężne narzędzie reklamowe w nich tkwi. Wystarczy tylko przyjrzeć się znanym, polskim i międzynarodowym koncernom – wszystkie posiadają własne, markowe i niezmienne opakowania.

Oczywiście jest to pewna inwestycja. Trzeba bowiem opłacić wstępny projekt graficzny, czy logo. Samą produkcją zajmują się specjalistyczne przedsiębiorstwa a ofertę jednego z nich można znaleźć na przykład tutaj – torby papierowe z nadrukiem.

UWAGA! Opakowania spożywcze podlegają pewnym rygorystycznym wymogom, które mają swoje zapisy w polskim prawie dotyczącym opakowań przeznaczonych do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Nawiązując współpracę z firmą, która zajmuje się produkcją takich wyrobów koniecznie należy sprawdzić czy w jej strukturach te zasady są znane i przestrzegane. W przeciwnym razie można narazić się na poważne sankcje i utratę pozycji na rynku.

Logotypie – każdy człowiek, nawet jeśli dzieje się to podświadomie, jest wzrokowcem. Zapamiętuje przyjazne dla oka obrazy i właśnie tutaj potencjału powinni szukać przedsiębiorcy. Znów można się tu oprzeć na gigantach spożywczego biznesu – wszyscy posiadają własne znaki firmowe, które rozpoznawane są przez klientów w całej Polsce, niezależnie od tego czy korzystają oni z ich produktów.

Dobrej jakości – tutaj małe firmy mogą pozwolić sobie na większe innowacje niż duże koncerny spożywcze. Klienci doceniają domowe smaki a zważywszy na charakter i politykę dużych firm nigdy nie jest to do końca możliwe. Tę przewagę należy wykorzystać oferując potencjalnym klientom dobrej jakości produkty, które będą rozpieszczały ich podniebienia.

Haśle reklamowym – jego stworzeniem powinien zająć się specjalista, który na co dzień ma do czynienia z klientami i wie jakie hasło ma szansę najszybciej zapaść w pamięć. Bez znajomości obowiązujących tu zasad trudno będzie opracować projekt nie będący bezsensownym zestawieniem pasujących do siebie słów. Dobre hasło reklamowe musi mieć przekaz.

Pozycjonowaniu marki – wydaje się, że pozycjonowanie to termin typowo internetowy, ale okazuje się, że ma swoje zastosowanie również w biznesie stacjonarnym. O pozycję marki trzeba każdego dnia walczyć pokonując konkurencję. Nie trzeba nawet angażować w to specjalisty – wystarczy odbyć krótkie szkolenie. Takie organizowane są dziś nawet w systemie e-learningowym.

Duże koncerny to poważny rywal, ale również sprzymierzeniec. Wystarczy tylko wykorzystać możliwości jakie daje nam ich obecność i zinterpretować je zgodnie z pasującymi do swojej firmy realiami.