Opakowania gastronomiczne – wszystkie aspekty prawne i marketingowe

Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych zawiera wszystkie informacje dotyczące opakowań stosowanych do bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z żywnością. Producenci, którzy zajmują się ich wytwórstwem muszą rygorystycznie przestrzegać wszystkich wymogów, które określa prawo.

Rodzaje opakowań spożywczych

Opakowania gastronomiczne dzielą się (w w/w ustawie) na:

  • jednostkowe – prostym przykładem będzie tu na przykład folia na pieczywo,

  • zbiorcze – czyli popularne wielopaki,

  • transportowe – których celem jest zabezpieczenie towarów spożywczych podczas importu, eksportu i dostawy.

Warto tu również wspomnieć, że zgodnie z przepisami kontenery do transportu drogowego, kolejowego, lotniczego lub wodnego w myśl przepisów prawa nie są opakowaniami.

Kogo dotyczą przepisy?

Prawna ustawa, o której mowa dotyczy zarówno sprzedawców, jak i producentów, importerów i eksporterów.

Dostosowanie opakowań do potrzeb konsumenta i prawa jest priorytetem

 

Wbrew opinii folia, którą stosuje się do pakowania pieczywa, a także opakowania tekturowe, papierowe i inne mają bezpośredni wpływ na skład żywności. Substancje, które wchodzą w ich skład mogą bowiem przedostawać się do produktów spożywczych.

Opakowania w marketingu


Ustawy i przepisy dla świata reklamy są tak naprawdę niczym. Producenci i sprzedawcy nie pozwolą sobie na zmarnowanie żadnej wolnej przestrzeni, która mogłaby posłużyć jako nośnik reklamowy. Okazuje się bowiem, że klienci bardzo często, przed dokonaniem zakupu, weryfikują treść i grafikę jaka nanoszona jest żywnościowe opakowania i zabezpieczenia. Im bardziej perswazyjny przekaz, tym większe szanse na zbyt a przecież właśnie o to chodzi w reklamie.

Niektórzy się na to nie decydują


Oczywiście, nie jest określone żadnym przepisem, że na opakowaniach koniecznie musi znaleźć się jakaś forma marketingowa. Jedyne, czego się wymaga to opisania składu produktu – jeżeli jest to oczywiście konieczne. W przypadku pieczywa takiego zobowiązania nie ma. Istnieje mnóstwo firm, które zajmują się produkcją opakowań żywnościowych z reklamowymi nadrukami. Przykład można znaleźć na przykład tutaj – multipak.info/oferta.php?body=list&category=26&page=1&name=nadruki.

Metodyka nanoszenia nadruków

Dzisiejsze technologie dają ogromne możliwości w kwestiach drukarstwa i nanoszenia druku na poszczególne powierzchnie. Dziś dla producentów stworzenie foliowych opakowań z logo firmy, zaawansowanymi grafikami, lub pozornie prostym tekstem nie jest żadnym problemem. Czy warto w to inwestować? Eksperci jednoznacznie uważają, że jak najbardziej tak. Masowa produkcja opakowań z nadrukiem pozwala na duże rabaty i liczne oszczędności, dlatego nie warto z tej możliwości korzystać.

Dzisiejszy rynek jest niezwykle konkurencyjny, dlatego też nic dziwnego, że zarówno producenci, jak i detaliczni sprzedawcy przykładają dużą wagę do aspektów marketingowych. Reklama powinna być dobrze przemyślana. Musi również trafiać do potencjalnego klienta a opakowania wydają się ku temu doskonałym narzędziem.